Niezaplanowane remonty w Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Sulechowie

W roku 2018 w pokryciu dachowym z blachy miedzianej wykonanym w latach 80-tych zaobserwowano przecieki i zniszczenia konstrukcji dachu o charakterze miejscowym. Po kontroli Wojewódzkiego Lubuskiego Konserwatora Zabytków wykonano wydane zalecenia:

1. oczyszczono rynny i odpływy w celu zapewnienia prawidłowego odprowadzania wody opadowej z połaci dachu,

2. uszczelniono pokrycie dachowe oraz wykonano obróbkę blacharską w miejscach stwierdzonych przecieków w celu uniemożliwienia migracji wody opadowej do świątyni.

6 lipca 2018r. przeprowadzono komisyjnie z udziałem konserwatora odbiór prac i zapłacono wykonawcy.

Niestety w tym roku w wielu nowych miejscach powstały pęknięcia, które spowodowały, że część dachu jest w fatalnym stanie, ponieważ woda zalewa poddasze i spływa do wnętrza kościoła na ściany i ławki. Aby co roku nie wydatkować pieniędzy na naprawę kolejnych części połaci dachu i uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości należy przeprowadzić jego kapitalny remont. Po konsultacji i przeanalizowaniu obecnej sytuacji Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wyrazi zgodę na pokrycie kościoła dachówką. Należy przygotować potrzebne dokumenty czyli projekt budowlany w oparciu o zalecenia konserwatora oraz skompletować wymagane załączniki do wniosku by otrzymać zgodę na prace remontowe. Będzie to bardzo duża inwestycja możliwa do realizacji najwcześniej w 2020 r. Potrzebne na nią będą duże środki finansowe, dlatego parafia  zwróci się do parafian, instytucji i przedsiębiorstw o każdą pomoc wspierającą inicjatywę koniecznego remontu. Obecnie poddasze zabezpieczone jest folią, a przecieki wody opadowej na bieżąco monitorowane.

Kolejnym trudnym zadaniem do pilnej realizacji jest rozbiórka i odtworzenie części muru okalającego plebanię od strony ul. Okrężnej, który jest przechylony i zagraża bezpieczeństwu pieszych oraz zmotoryzowanych mieszkańców. Obecnie po konsultacji z konserwatorem przygotowywany jest przez architekta Stanisława Kruchlika projekt budowlany, kompletowane są także dokumenty potrzebne do uzyskania decyzji konserwatora zezwalającej na prace przy ogrodzeniu.