Zakończenie prac remontowych sulechowskiej fary

W piątek 11 września w Kościele p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża odbyła się Dziękczynna Msza Święta w intencji zakończenia prac renowacyjnych i konserwacyjnych oraz wręczenie podziękowań dla osób, które miały duży wkład w zakończonych pracach.

Dziękczynną Mszę Świętą koncelebrował J.E. Ksiądz Biskup Tadeusz Lityński.  Po nabożeństwie odbyła się druga część uroczystości. Ksiądz proboszcz Andrzej Szkwarek dokonał podsumowania wykonanych robót na przełomie ostatnich lat, a następnie głos zabrał wojewoda lubuski Władysław Dajczak, który zaznaczył (…) „pragnę dzisiaj wyrazić wielką wdzięczność i podziękować osobom, które zaangażowane są w niezwykle ważną sferę  - ochronę zabytków.  Jest to także ochrona dziedzictwa materialnego, kulturalnego i historycznego, która tworzy naszą tożsamość . Bez tożsamości nie zbudujemy silnego państwa , ani silnego narodu stąd tak ważna jest ta sfera również tutaj w Sulechowie, co czynią to na co dzień ksiądz proboszcz i mieszkańcy”.

W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wojewoda wręczył medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”  Adamowi Olejnikowi  organmistrzowi z Głogusza, który jest zarazem pierwszym organmistrzem w Polsce wyróżnionym tym wyjątkowym medalem. Złotą odznakę ,,Za opiekę nad zabytkami” z rąk wojewody otrzymał ksiądz kanonik Andrzej Szkwarek.

Następnie głos zabrała Barbara Bielinis-Kopeć - Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, która także  dokonała podsumowania zrealizowanych prac. ”Jesteśmy naocznymi świadkami działań , które są prowadzone w ostatnich latach w tej najstarszej sulechowskiej świątyni. Gratuluję księdzu proboszczowi działań w ratowaniu tego pięknego kościoła oraz wszystkim osobom odznaczonym i wyróżnionym zaangażowania w dbałość o historię i zabytki”.

Po tych słowach nastąpiło wręczenie podziękowań oraz okolicznościowych medali dla osób wspierających prace renowacyjne w kościele.

Nie da się mówić o Sulechowie, bez wspomnienia tego miejsca

Głos zabrał jeszcze burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys „ Nie da się mówić o Sulechowie, bez wspomnienia tego miejsca. To nasza historia i jeden z najstarszych zabytków miasta, miasta które ma ponad 700 lat swojej historii. Cieszę się, że dzisiaj w takim gronie możemy pogratulować tym, którzy mają w ratowaniu tego zabytku swój udział. Gratuluję również wszystkim odznaczonym i nagrodzonym . Ta świątynia wymaga jeszcze wielu nakładów finansowych, a już wykonane prace to dopiero pewien ich etap. Cieszę się, że samorząd sulechowski ma również w tym swój udział”.

W imieniu parafian głos zabrała Jolanta Grefling składając na ręce proboszcza podziękowania za trud włożonej pracy na rzecz kościoła oraz dbałości o świątynie w Kalsku i Sulechowie.

Na zakończenie odbył się krótki koncert organowy w wykonaniu sulechowianina Leszka Knoppa.

TR.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z relacją z podsumowania prac w sulechowskiej farze zawartą na łamach zielonogórsko-gorzowskiego wydania Gościa Niedzielnego. Relacja dostępna jest TUTAJ.

Zakończenie prac remontowych sulechowskiej fary

czwartek,