Diamentowe gody chóru Laudate Dominum

W niedzielę 13 września w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie odbyła się Msza Święta w intencji parafialnego chóru Laudate Dominum.

Jubileusz działalności chóru parafialnego przypadł na czas wizytacji kanonicznej w sulechowskiej farze J.E. Ks. Biskupa Pawła Sochy, który przewodniczył nabożeństwu.

Podczas Mszy został odczytany list gratulacyjny, który przesłał na ręce Księdza Kanonika Andrzeja Szkwarka Tadeusz Lityński-Biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej (…) „chór w Kościele to zespół ludzi , który przez wspólny śpiew upiększają i tworzą liturgię, a jednocześnie sami siebie wzajemnie ubogacają wypełniając przykazanie miłości bliźniego. Obchodząc Jubileusz 75-lecia istnienia chóru, działającego przy parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego wyrażamy wdzięczność Bogu za wszystkich, którzy przez te lata poświęcali się dla wspólnotowego działania i dla kolejnych pokoleń. Z całego serca pragnę podziękować  za wasze zaangażowanie i wkład w życie parafii, a tym samym dla wspólnoty diecezjalnej.  Niech Boże błogosławieństwo umacnia was na dalsze działanie i dodaje sił w podejmowanym trudzie".

W kronice parafialnej zapisana jest data-1945 rok, która mówi o tym, że organista Dionizy Sidorowicz powołał do życia chór. Ogromna w tym zasługa uwielbianego przez sulechowian pierwszego duszpasterza parafii, księdza Michała Kaczmarka. Jak wspomina obecny dyrygent chóru, organista Leszek Knopp – „w Sulechowie w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku działało bardzo wiele chórów oraz zespołów śpiewaczych. Tradycje muzyczne w mieście są bardzo bogate, gdyż był taki czas, kiedy odbywały się koncerty chóralne, a nawet przeglądy. W chórze Laudate Dominum śpiewają w większości parafianie. Wiele osób jest w chórze już od kilkudziesięciu lat, a są nawet tacy, którzy śpiewają w nim od ponad pół wieku”. Pan Leszek pracę z chórem rozpoczął w 2000 roku i przy okazji jubileuszu istnienia chóru ma swój mały jubileusz -  dwudziestolecie pracy na rzecz parafian i parafii.

Życzenia dla chóru popłynęły podczas nabożeństwa od  proboszcza parafii ks. kanonika Andrzeja Szkwarka – „obecność chóru w kościele parafialnym jest bardzo cenna. Uświetnia liturgię Mszy Świętej, liturgię nabożeństw. Jest modlitwą śpiewaną i według słów Świętego Augustyna „kto śpiewa, dwa razy się modli”. Bardzo mnie to cieszy, że w parafii ten chór istnieje. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w istnienie tego chóru i życzę na kolejne lata wiary i siły w trwaniu oraz kolejnych jubileuszy obchodzonych równie piękne jak te siedemdziesiąte piąte”.

Na ręce całego chóru życzenia złożył obecny na jubileuszu burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys „Muzyka to świat języka uniwersalnego, zrozumiałego dla wszystkich, bez względu na wiek, status społeczny, poglądy, narodowość czy wyznanie. To strefa, w której sulechowski chór Laudate Dominum najszybciej, najpełniej i najpiękniej zaprezentował się naszemu społeczeństwu. W imieniu mieszkańców dziękuję wszystkim chórzystom i sympatykom za wieloletnią pracę i pielęgnowanie wspaniałych tradycji. Chór przez okres swojej działalności uświetniał wszystkie uroczystości kościelne w parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie, a także ceremonie o charakterze patriotycznym.  75-letnia działalność chóru jest istotnym czynnikiem kształtowania wiary oraz polskiej świadomości na ziemi sulechowskiej. Proszę przyjąć serdeczne podziękowania za wspólne wzruszenia oraz życzenia kolejnych lat udanych występów, koncertów, emocjonalnych spotkań z wiernymi i słuchaczami”.

Po uroczystym nabożeństwie osoby związane z chórem oraz zaproszeni goście spotkali się w salce katechetycznej na słodkim poczęstunku.

W kruchcie Kościoła można zobaczyć wystawę fotograficzną poświęconą 75-leciu istnienia chóru.

TR.

Diamentowe gody chóru Laudate Dominum