Menu

Propozycja tekstów błogosławieństwa pokarmów wyświetli się po kliknieciu/naciśnieeciu poniższego linku.

 

https://diecezjazg.pl/wp-content/uploads/2021/03/Wielki-Tydzien-Blogoslawienstwo-stolu.pdf

 

 

Można też skorzystać z propozycji poniższej.

 

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW

PRZED WIELKANOCNYM POSIŁKIEM

 

Przed rozpoczęciem obrzędu można zaśpiewać pieśń wielkanocną, np. "Zwycięzca śmierci".

 

Po zgromadzeniu się przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, ojciec rodziny lub osoba przewodnicząca mówi:  

 

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

 

Wszyscy żegnają się i odpowiadają:

Amen.

 

Ojciec rodziny lub osoba przewodnicząca modlitwie zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

 

Ojciec rodziny bądź osoba przewodnicząca modlitwie może skierować do zgromadzonych słowa przygotowujące do błogosławieństwa:

 

Przeżywając radosny czas zmartwychwstania naszego Zbawiciela, gromadzimy się przy świątecznym stole. W tym szczególnym czasie, kiedy nie mamy pełnej możliwości wyrażania naszej radości publicznie, w świątyniach gromadzimy się w kościele domowym. Od wieków Uroczystość Zmartwychwstania związana jest ze wspólnym, świątecznym posiłkiem. Dlatego przygotowaliśmy do błogosławieństwa pokarmy, jakie spożywać będziemy w rodzinnym gronie. Prośmy Chrystusa aby obdarzył nasze serca wzajemną życzliwością.

 

Ojciec rodziny lub ktoś z obecnych odczytuje tekst Pisma świętego.

 

Posłuchajmy słów Księgi Dziejów Apostolskich.

Słuchajcie tego, co mówię: Jezusa Nazarejczyka, Męża, którego posłannictwo Bóg potwierdził wam niezwykłymi czynami, cudami i znakami, jakich Bóg przez Niego dokonał wśród was, o czym sami wiecie, tego Męża, który z woli postanowienia i przewidzenia Bożego został wydany, przybiliście rękami bezbożnych do krzyża i zabiliście. Lecz Bóg wskrzesił Go, zerwawszy więzy śmierci, gdyż niemożliwe było, aby ona panowała nad Nim,

Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami.

Niech więc cały dom Izraela wie z niewzruszoną pewnością, że tego Jezusa, którego wyście ukrzyżowali, uczynił Bóg i Panem, i Mesjaszem.

Ci wszyscy, co uwierzyli, przebywali razem i wszystko mieli wspólne. Sprzedawali majątki i dobra i rozdzielali je każdemu według potrzeby.

Codziennie trwali jednomyślnie w świątyni, a łamiąc chleb po domach, przyjmowali posiłek z radością i prostotą serca. Wielbili Boga, a cały lud odnosił się do nich życzliwie. Pan zaś przymnażał im codziennie tych, którzy dostępowali zbawienia (Dz 2,22-24. 32. 36. 44-47)

lub

Posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane” (Mt 6,31ab.32b-33).

 

Następnie ojciec rodziny lub osoba przewodnicząca wypowiada zachętę do wspólnej modlitwy:

Bóg Ojciec wie, czego potrzebujemy do życia i zbawienia. Dlatego z ufnością prośmy Go pokornie w intencjach Kościoła, świata, innych ludzi i nas tu zgromadzonych.

 

Módlmy się za wszystkie narody ziemi, aby Bóg uchronił nas od klęski nieurodzaju, suszy i głodu i uratował z pandemii. Ciebie prosimy.

Wszyscy obecni- wysłuchaj nas Panie

 

Módlmy się za wszystkich wierzących w Chrystusa, aby zabiegając o chleb powszedni, szukali przede wszystkich Królestwa Bożego. Ciebie prosimy.

Wszyscy obecni- wysłuchaj nas Panie

 

Módlmy się za rządzących państwami, aby umieli razem z innymi zatroszczyć się o biednych, chorych i pokrzywdzonych. Ciebie prosimy.

Wszyscy obecni- wysłuchaj nas Panie

 

Módlmy się za ludzi starszych, osamotnionych, chorych, aby doświadczyli Bożego pocieszenia i dobroci bliskich oraz ludzi dobrej woli. Ciebie prosimy.

Wszyscy obecni- wysłuchaj nas Panie

 

Módlmy się za pracujących na roli, w fabrykach i różnych zakładach pracy, aby wspólnie przyczyniali się do polepszenia życia społeczeństwa i swoich rodzin.

Ciebie prosimy.

Wszyscy obecni- wysłuchaj nas Panie

 

Módlmy się za zmarłych z naszej rodziny, znajomych i przyjaciół, aby Zmartwychwstały Jezus odpuścił im popełnione winy i pozwolił uczestniczyć w Jego życiu w niebie. Ciebie prosimy.

Wszyscy obecni- wysłuchaj nas Panie

 

Módlmy się za nas tu zgromadzonych, całą naszą rodzinę, sąsiadów i przyjaciół, abyśmy głębiej wierzyli Chrystusowi i potrafili się wspierać wzajemnie. Ciebie prosimy.

Wszyscy obecni- wysłuchaj nas Panie

 

W czasie kiedy jest nam dane gromadzić się na wspólny posiłek wielu naszych bliźnich  przeżywa cierpienia związane z epidemią, jaka nas dotyka. Wielu utraciło swoich bliskich. Ich wszystkich polećmy Bogu we wspólnej modlitwie.

 

Wszyscy wypowiadają modlitwę: Ojcze nasz…

 

 

Następnie ojciec rodziny lub osoba przewodnicząca wypowiada słowa modlitwy błogosławieństwa:

 

Panie Jezu, ty w dzień przed  męką i śmiercią poleciłeś apostołom przygotować wieczerzę, w dniu zmartwychwstania zasiadłeś do stołu ze swoimi uczniami. Prosimy Cię pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność wśród podczas wielkanocnego posiłku.

Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie na pustkowiu.

Baranku Boży, ty obmyłeś świat z grzechu, pobłogosław  to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.

Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi, mogli się także dzielić wzajemną radością z tego, że jesteś z nami. Otwórz nasze oczy i serca na potrzebujących, cierpiących z powodu panujące epidemii i tych, którzy naśladując Ciebie, służącego potrzebującym, walczą o zdrowie i życie innych. Pozwól nam wszystkim dojść do wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

 

 

Na zakończenie można zaśpiewać pieśń wielkanocną, np. "Otrzyjcie już łzy płaczący” lub inną.

Dzisiaj jest

piątek,
19 kwietnia 2024

(110. dzień roku)

Święta

Piątek, III Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni

Porządek mszy świętych

Niedziele i święta (w dni wolne od pracy)

7.00 / 9.30 / 10.00 - kościół w Kalsku / 11.00 12.30 / 17.30


Uroczystości (w dni pracujące)

7.00 / 9.00 / 18.00 /

16.30 - kościół w Kalsku


Dni powszednie

7.00 / 18.00

9.00 - w piątki (poza lipcem i sierpniem)

Kościół w Kalsku - czwartki godz. 16.30 (poza okresem wakacji) 


Zmiany podajemy w bieżących ogłoszeniach.

Nr konta

Parafia Rzymskokatolicka

 

pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Sulechowie

 

nr konta: 09 9660 0007 0014 6779 2000 0010

Krzyże