Menu

Sakrament małżeństwa

Podstawowym miejscem organizowania przygotowań do ślubu jest parafia zamieszkania (nie zameldowania) narzeczonego lub narzeczonej. Jeśli miejscem załatwiania spraw przedślubnych ma być inna parafia niż zamieszkania narzeczonych, to wtedy parafia narzeczonego lub narzeczonej musi wyrazić zgodę. W tym celu należy udać się do swojej parafii z danymi narzeczonego i narzeczonej (imię i nazwisko, imię ojca, data i miejsce urodzenia, adres zamieszkania) i uzyskać stosowny dokument.

Termin zawarcia sakramentu małżeństwa ustalamy w Kancelarii Parafialnej odpowiednio wcześniej (można to zrobić nawet rok wcześniej). Na spisanie protokołu przedślubnego umawiamy się w kancelarii na pół roku wcześniej zaś najpóźniej trzy miesiące przed ustaloną datą ślubu.

Przygotowania do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego obejmują:

- codzienne kształtowanie w sobie dojrzałej osobowości zdolnej do miłości ofiarnej,

- pogłębianie i praktykowanie osobistej wiary zgodnie z wiarą Kościoła Katolickiego (uczestnictwo w sakramentach świętych: zwłaszcza spowiedzi i Eucharystii niedzielnej),

-  modlitwę osobistą i wspólną narzeczonych,

- uczestnictwo w katechezie przedmałżeńskiej,

- rozmowę kanoniczną z księdzem towarzyszącym w przygotowaniach (spisanie protokołu),

- ustalenie daty i przebiegu liturgii zawarcia małżeństwa,

- zebranie i przedstawienie wymaganych zaświadczeń i dokumentów,

- spowiedź przedślubną.

Na podstawie spisanego protokołu spisuje się zapowiedzi. Wygłasza się je przez dwie kolejne niedziele w parafiach zamieszkania narzeczonych. Prośbę o wygłoszenie zapowiedzi w innej parafii kieruje ksiądz, który sporządził protokół przedślubny. Po wygłoszeniu zapowiedzi, zainteresowana strona przynosi dokument potwierdzający wygłoszenie zapowiedzi do kancelarii parafii gdzie są sprowadzone przygotowania.

 Ślub odbywa się z zasady w parafii, gdzie został spisany protokół przedślubny. W uzasadnionych wypadkach można zawrzeć małżeństwo w innych kościele parafialnym, po uzyskaniu zgody, zwanej licencją. Licencję wystawia się po ukończeniu katechez przedślubnych oraz po wygłoszeniu zapowiedzi. Narzeczeni chcąc uzyskać licencję zgłaszając się do spisania protokołu informują o tym księdza podając tytuł i miejscowość parafii, w której odbędzie się ślub..

Akt zawarcia małżeństwa spisuje się w naszej kancelarii w uzgodnionym terminie. Narzeczeni stawiają się ze świadkami (przedstawiają dowody osobiste) lub jeśli oni nie mogę się stawić, to z ich danymi (imię i nazwisko, wiek i adres zamieszkania) i podpisują stosowne dokumenty. W drugim przypadku świadkowie podpisują dokumenty w dniu ślubu. Świadkiem małżeństwa może być osoba jakiegokolwiek wyznania lub niewierząca, zawsze jednak pełnoletnia. Ponieważ jest to ślub kościelny (sakrament małżeństwa) zaleca się osobę wierzącą i praktykującą.

 Narzeczeni dostarczają do kancelarii następujące dokumenty:

·   świadectwa chrztu świętego (pełny odpis aktu), wystawione nie wcześniej niż na trzy miesiące przed zgłoszeniem się do kancelarii, z adnotacją „do sakramentu małżeństwa” (tzn. nie starszy niż 6 miesięcy)

·   świadectwa bierzmowania, jeśli nie jest ono odnotowane na świadectwach chrztu świętego

·   Pełny odpis aktu urodzenia każdego z narzeczonych

·   dowody osobiste (do okazania w czasie spisania protokołu)

·   zaświadczenie o ukończeniu katechezy przedmałżeńskiej. Narzeczeni sami wybierają parafię, w której odbędą kurs przedmałżeński. Wykaz parafii z terminami konferencji można znaleźć na stronie internetowej: www.duszpasterstworodzin.pl / www.dlarodziny.pl 

·   Zaświadczenie z Poradni Życia Rodzinnego

·   Świadectwo ukończenia katechezy z zakresu szkoły ponadpodstawowej/ponadgimnazjalnej

·   Dane świadków (imię, nazwisko, data urodzenia, adres)

·   zaświadczenie z USC (niezbędne jeśli narzeczeni chcą, aby sakrament małżeństwa miał również skutki cywilnoprawne, tzw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu jeśli wcześniej zawarty był kontrakt cywilny. Zaświadczenie z USC jest ważne sześć miesięcy i w tym czasie powinien być ślub „konkordatowy”.

·   osoba owdowiała przedstawia kościelne świadectwo zgonu zmarłego współmałżonka (nie akt zgonu z USC)

Dzisiaj jest

piątek,
19 kwietnia 2024

(110. dzień roku)

Święta

Piątek, III Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni

Porządek mszy świętych

Niedziele i święta (w dni wolne od pracy)

7.00 / 9.30 / 10.00 - kościół w Kalsku / 11.00 12.30 / 17.30


Uroczystości (w dni pracujące)

7.00 / 9.00 / 18.00 /

16.30 - kościół w Kalsku


Dni powszednie

7.00 / 18.00

9.00 - w piątki (poza lipcem i sierpniem)

Kościół w Kalsku - czwartki godz. 16.30 (poza okresem wakacji) 


Zmiany podajemy w bieżących ogłoszeniach.

Nr konta

Parafia Rzymskokatolicka

 

pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Sulechowie

 

nr konta: 09 9660 0007 0014 6779 2000 0010

Krzyże