POGRZEB KOŚCIELNY WIERNYCH ZMARŁYCH

Czym jest pogrzeb?

Pogrzeb wiernych zmarłych w Kościele Katolickim nie jest sakramentem ale sakramentalium. Jest to święty znak, przez który są oznaczone i otrzymywane za wstawiennictwem Kościoła skutki, zwłaszcza duchowe. Obrzędów pogrzebu nie wolno traktować jako ceremonii świeckiej ale odprawiać je z zachowaniem przepisów liturgicznych.

Kto ma prawo do pogrzebu?

Każdy ochrzczony ma prawo do pogrzebu kościelnego, o ile za życia nie miał przeciwnej woli, nie wyrzekł się wiary i formalnie nie wystąpił z Kościoła Katolickiego.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego ogłoszonym przez Jana Pawła II pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni, jeśli przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty:

- notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy;

- osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej;

- inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych.

Gdy powstaje jakaś wątpliwość, należy się zwrócić do miejscowego ordynariusza, do którego decyzji należy się dostosować (KPK, kan. 1184 - § 1 -2).

Jak zorganizować pogrzeb?

1.   Poinformować księdza z parafii o śmierci osoby prosząc o pogrzeb osobiście lub telefonicznie (najlepiej po zgonie osoby, jeszcze przed zgłoszeniem się do zakładu pogrzebowego). Przypominamy też, że sakramentu namaszczenia chorych nie udziela się osobie już zmarłej.

2.   Wystąpić do Urzędu Stanu Cywilnego o akt zgonu.

3.   Ustalić sprawy pochówku z zakładem pogrzebowym.

4.   Zgłosić pogrzeb w Parafii

Zgłoszenie można dokonać każdego dnia w godz. 11.00 – 19.00, a najlepiej po Mszy wieczornej z godz. 18.00. Należy przedstawić:

- akt zgonu z USC,

- informację o ewentualnym przyjęciu sakramentów świętych przed śmiercią - poświadczenie od księdza, który ich udzielił,

- jeśli osoba zmarła mieszkała poza naszą parafią, pisemną zgodę na pogrzeb katolicki z parafii, do której przynależała osoba zmarła.

Pogrzeb – co dalej?

Modlitwa za zmarłych. Pamiętajmy o niej nie tylko w trakcie pogrzebu. Polecamy zamówienie Mszy świętych za zmarłych po pogrzebie, w kolejne miesiące lub rocznice po śmierci, a także Mszy świętych gregoriańskich (30 kolejnych Mszy świętych) w naszej świątyni parafialnej. Zachęcamy do czynnego i pełnego uczestniczenia w nich w stanie łaski uświęcającej, aby przyjąć słowo Boże i Komunię Świętą. Nie zapominajmy też polecić zmarłych modlitwom wspólnoty Kościoła, przypominając ich imiona w tzw. wypominkach listopadowych.

Wdzięczna pamięć. Pielęgnujmy pamięć o zmarłych zwłaszcza w rodzinie i Kościele. Dziękujmy Bogu z łaski im udzielone za życia ziemskiego i dobro, które oni sami uczynili. Przekazujmy to młodszemu pokoleniu.

Kultura wobec ciała zmarłych. Postępujmy ze szacunkiem i czułością wobec ciała zmarłych. Wyrazem tego niech będzie troska o miejsca ich pochówku i groby.

Uczmy się tego nawzajem, zwłaszcza młode pokolenie, aby miał kto zatroszczyć się o nasz pogrzeb katolicki.

Sobota, III Tydzień Wielkanocny