ZMARŁ KS. KAN. JAN RADKIEWICZ – PROFESOR US

W czwartek 2 grudnia 2021 r., w 69. roku życia i 44. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę ks. kan. dr hab. Jan Radkiewicz, prof. US.

Ks. kan. Jan Radkiewicz urodził się 8 sierpnia 1952 r. w Cybince w rodzinie Stanisława i Wiktorii z d. Weryszko. Rodzice mieszkali w Białkowie i tam prowadzili gospodarstwo rolne. Uczył się w Szkole Podstawowej w Cybince oraz w Liceum Ogólnokształcącym w Słubicach, gdzie w 1971 r. uzyskał świadectwo dojrzałości. W latach 1971-1977 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. 8 maja 1977 r. w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Strzelcach Krajeńskich otrzymał święcenia kapłańskie z rąk sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty.

Po święceniach pracował jako wikariusz w Kostrzynie nad Odrą (zastępstwo wakacyjne w 1977 r.), Zbąszynku (1977-79) i Sulechowie (parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, (1979-1981). W 1979 r. uzyskał tytuł magistra teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1981 r. został skierowany do Niemiec na dalsze studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Albrechta i Ludwika we Fryburgu Bryzgowijskim. Powrócił do Polski w roku 1988 i pełnił funkcję wikariusza w parafii pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp. przygotowując się jednocześnie do obrony pracy doktorskiej. Stopień doktora teologii uzyskał 16 lutego 1989 r. we Fryburgu Bryzgowijskim.

W 1990 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Narodzenia NMP w Nowym Kramsku. Równocześnie rozpoczął pracę dydaktyczną jako wykładowca teologii dogmatycznej w Diecezjalnym Seminarium Duchownym w Paradyżu. Pełnił również funkcje dekanalne w Dekanacie Sulechów: dekanalnego duszpasterza rodzin (od 1994 r.) i przez krótki czas wicedziekana (w 2003 r.). 18 sierpnia 2003 r. został zwolniony z urzędu proboszcza w Nowym Kramsku i uzyskał urlop naukowy. Po jego ukończeniu w 2005 r. został proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Zielonej Górze. Urząd ten pełnił do 2009 roku. 28 czerwca 2010 r. uzyskał habilitację na Katolickim Uniwersytecie w Ružomberku na Słowacji.

Od 1 stycznia 2004 r. był zatrudniony na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego jako adiunkt, natomiast od 1 stycznia 2017 r. jako profesor nadzwyczajny US.

Mieszkał na terenie parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie kontynuując pracę naukową i dydaktyczną oraz pomagając w duszpasterstwie. Przez wiele lat był członkiem diecezjalnej Komisji Liturgicznej, a przez pewien czas również Rady Kapłańskiej. Od 2009 r. został włączony do diecezjalnego gremium cenzorów.

5 kwietnia 2012 r. wyróżniono go tytułem kanonika honorowego Zielonogórskiej Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi.

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE ŚP. KS. KAN. JANA RADKIEWICZA

Dnia 7 grudnia 2021 r. o godz. 19.30 została odprawiona Msza Św. w intencji Śp. księdza profesora Jana Radkiewicza przez Dziekana Dekanatu Sulechów ks. kan. Andrzeja Szkwarka i kapłanów z Dekanatu Sulechów.

W dniu 8 grudnia o godz. 10.00 w kościele pw. "Podwyższenia Krzyża Św. " rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe. Wprowadzono do świątyni trumnę z ciałem Śp. ks. Jana, odmówiono wspólnie modlitwę różańcową i koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji zmarłego.

O godz. 11. 00 rozpoczęła się uroczysta Msza pogrzebowa pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej ks. Biskupa Tadeusza Lityńskiego. Na uroczystości pożegnalne przybyli licznie bracia w kapłaństwie oraz wierni z Sulechowa i parafii w których Śp. ks. kan. posługiwał w swojej drodze kapłańskiej. Po zakończonych uroczystościach pogrzebowych w kościele przewieziono trumnę z ciałem śp. ks. kan. Jana Radkiewicza na cmentarz komunalny w Sulechowie, gdzie złożono Jego ciało w grobie. W ostatniej drodze towarzyszyli zmarłemu licznie kapłani i wierni którzy w ten sposób chcieli podziękować śp. ks. kan. Janowi Radkiewiczowi za Jego kapłaństwo i służbę Kościołowi.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. kan. Jana Radkiewicza

Piątek, Wielki Tydzień